Dolegliwości podczas lub po seksie


Seks to jedna z najlepszych rzeczy w życiu człowiek, niestety czasami ta wielka przyjemność może przerodzić się w przykre dolegliwości. Trudno opisać wszystkie z nich dlatego postanowiłam rozłożyć ten post na kilka części. Dziś zajmę się tylko niektórymi z nich. To właśnie przez ból czy dyskomfort wywołany różnymi przyczynami kobiety nie mogą czerpać pełnej satysfakcji z seksu. Gdy dolegliwości nawracają, lub są bardzo uciążliwe, wiele kobiet zniechęca się do seksu, a przez to ich związek zaczyna wpadać w pułapkę zwaną brakiem ochoty na seks. Często tylko lekarz specjalista jest w stanie pomóc kobietą, które borykają się z trudnościami podczas seksu. Częściej to kobiety mają różnego rodzaju problemy które są wywołane przez wirusy czy różnego rodzaju zapalenia niż mężczyźni. Jak sobie z nimi radzić i jak się objawiają o tym właśnie dziś.

Upławy- Nie prawidłowa wydzielina z pochwy. Występowanie upławów świadczy przeważnie o istnieniu infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego. Niekiedy jednak upławy są przejawem naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety.
*Białe gęste upławy, inaczej zwane twarożkowymi, ponieważ mają konsystencję twarożku. są przeważnie typowym objawem rozwijającej się grzybicy pochwy. Prawie zawsze bezpośrednią przyczyną tej choroby jest wzrost grzybów z rodzaju Candida. Zmiana pH pochwy również ma na to wpływ, na zmianę pH pochwy mają takie czynniki jak antybiotykoterapia, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a także niewłaściwa higiena intymna prowadząca do wyjałowienia korzystnej naturalnej flory bakteryjnej. Przy takich upławach może towarzyszyć pieczenie i bolesność pochwy i sromu, świąd, ból podczas oddawania moczu i w trakcie stosunku seksualnego.
 Objawem drożdżycy mogą być także, choć rzadziej, upławy rzadkie i wodniste dające charakterystyczny białawy połysk pochwy i sromu.
*Obfite rzadkie szaro-białawe upławy o „rybim zapachu” ,może być to sygnał, choroby zwanej waginoza bakteryjna. Waginoza bakteryjna  to zaburzenie równowagi mikrobiologicznej pochwy. Dysbakterioza ta polega na redukcji liczebności bakterii Lactobacillus spp., przy jednoczesnym niekontrolowanym namnażaniu się innych bakterii, głównie Gardnerella vaginalis. Taka zmiana biocenozy pochwy jest niekorzystna, ponieważ to właśnie bakterie Lactobacillus stanowią naturalną ochronę pochwy zakwaszając jej środowisko na drodze produkcji kwasu mlekowego. Charakterystycznym objawem BV jest więc także zmiana pH pochwy w kierunku nieprawidłowych wartości zasadowych (pH powyżej 4,5). Nieprzyjemny „rybi zapach” upławów jest natomiast efektem ubocznym uwalniania się amin biogennych (putrescyny, kadaweryny) w powstałym zasadowym środowisku.
 Obfite rzadkie szaro-białawe upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą być także objawem rzęsistkowicy, dlatego w celu postawienia prawidłowej diagnozy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań.
*Żółto-zielonkawe upławy o nieprzyjemnym ostrym zapachu, Upławy tego rodzaju są często występującym objawem choroby zwanej rzęsistkowicą. Rzęsistek ma zdolność przeżywania w kroplach niewyschniętej wydzieliny dróg rodnych zakażonej osoby i przenosi się na kolejną osobę w trakcie kontaktu seksualnego. Rzęsistkowica jest więc chorobą przenoszoną drogą płciową.
 Objawy ostrej rzęsistkowicy pochwy to właśnie żółtawo-zielonkawe upławy, zazwyczaj bardzo obfite, pieniste i cuchnące oraz świąd i pieczenie w pochwie, bolesne parcie na mocz i bóle w podbrzuszu. Objawy rzęsistkowicy przewlekłej są podobne, lecz o słabszym nasileniu, a także mogą występować jedynie okresowo, np. bezpośrednio przed i po menstruacji.
*Ropno-śluzowe upławy, ropne upławy o śluzowatej konsystencji mogą być przejawem infekcji Chlamydia. Jest to choroba przenoszona drogą płciową. towarzyszyć mogą także: pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza (gdy infekcja rozprzestrzeni się na jajowody), bóle okolicy lędźwiowej, mdłości, gorączka, krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz ból w trakcie stosunku płciowego. Chlamydioza jest niebezpieczną chorobą – nierozpoznana i nieleczona prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, głównie o charakterze zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodu/jajowodów, jajnika/jajników, narządów miednicy.

Pamiętajmy o tym, że nie każda wydzielina z pochwy jest niebezpieczna oraz jest objawem jakieś choroby. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezbarwna, pozbawiona nieprzyjemnego zapachu. Kolor i konsystencja wydzieliny pochwowej zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego kobiety. W pierwszej fazie cyklu – do 8 dnia u większości kobiet występuje suchość pochwy.  W fazie owulacyjnej śluz jest obfity, bezbarwny, ciągnący przez co chroni plemniki przed kwaśnym odczynem dróg rodnych. W trzeciej, lutealnej fazie cyklu aż do wystąpienia miesiączki śluz jest gęsty i grudkowaty, aby chronić pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wydzielina pochwowa zmienia się na przestrzeni życia kobiety. U dziewczynek zwykle jest dość skąpa, biała i bezwonna. U dziewcząt w wieku pokwitania ilość wydzieliny się zwiększa, co nie powinno niepokoić, jeżeli nie towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, czy inne dolegliwości. W okresie przekwitania układ hormonalny spowalnia, przez co zmniejsza się ilość śluzu i zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z suchością pochwy. U kobiet w wieku menopauzalnym, po zaniku miesiączki śluz przestaje być wytwarzany (stąd częste w tym okresie życia zapalenia pochwy i zakażenia sromu).

Ból podczas stosunku.
W wielu przypadkach ten ból jest powodowany zbyt małym nawilżeniem pochwy, co prowadzi do jej otarcia  a co za tym idzie prowadzi również do infekcji. Gdy taki problem występuje u kobiety, należy zadbać o duże nawilżenie. Pomogą tutaj lubrykanty lub długa gra wstępna, poprzez podniecenie kobieta wydziela więcej śluzu.Przyczyną braku lubrykacji może być również zaburzenie hormonalne. Anatomiczną przyczyną bólu podczas stosunku są patologie w budowie narządów płciowych kobiety. Należy tu wymienić przede wszystkim tyłozgięcie macicy, któremu ból towarzyszy zwykle przy głębokiej penetracji. Ulgę przyniesie zmiana pozycji seksualnej. Z tyłozgięciem macicy współwystępować może endometrioza. Jest to choroba polegająca na nieprawidłowym rozroście błony śluzowej macicy. Infekcje narządów płciowych kobiety także są czynnikiem wywołującym ból podczas stosunku. Zakażenia mają charakter bakteryjny lub grzybiczy. Ale nie tylko choroby lub wirusy mogą tworzyć ból podczas stosunku. Dużą miarę ma na to również psychika. Zły nastrój, czy złe relacje partnerskie mogą powodować stres, który może wywoływać ból.

WAŻNE !
Gdy tylko kobieta zauważy coś co może ją niepokoić powinna jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Brak stwierdzonej diagnozy może prowadzić do poważnych powikłań. Drogie Panie, dbajmy o siebie nie tylko pod względem wizerunku, ważne abyście dbały również o swoje narządy płciowe. Regularne wizyty u ginekologa pomogą w utrzymaniu zdrowia naszych skarbów. Gdy będziemy zdrowe nasz seks na pewno na tym skorzysta.
Więcej o dolegliwościach podczas i po stosunku w następnych częściach :)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatny post. Zawsze warto wiedzieć więcej :)

Patrycja Frątczak pisze...

Dziękuje bardzo :) Dokładnie, ważne jest to aby kobiety wiedziały jeszcze więcej o swojej naturze i o tym co może być niebezpieczne dla ich zdrowia.

© Bliżej Zbliżeń, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena