AntykoncepcjaSeks to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w życiu człowieka. Ale aby, cieszyć się w pełni z seksu należy pamiętać o zabezpieczeniach, które ochronią nas przed ciążą ale i chorobami wenerycznymi. Chyba nikt z nas, nie chciałbym dostać niespodzianki od swojego partnera w postaci choroby. Ludzie często bagatelizują takie zagrożenie i po prostu się nie badają i zapominają o antykoncepcji. Choroby weneryczne są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a czasami nawet życia. Mogą mieć wpływ na naszą płodność i decydować czy w przyszłoście będziemy mogli mieć dzieci. Większość osób zaczyna współżyć w młodym wieku. Są odważni jeżeli chodzi o seks, jak go uprawiać i jak zyskać w oczach partnera opowiadając czego to oni nie wiedzą na temat seksu. Ale odwaga mija gdy trzeba iść do apteki lub ginekologa po środki antykoncepcyjne. Kupno prezerwatyw traktują jako zło konieczne, wstyd i zażenowanie które towarzyszy biorą górę i wizyta w aptece kończy się niepowodzeniem. Ale niestety jeżeli uważają się już na tyle dorosłymi aby współżyć, trzeba być na tyle dorosłym aby zadbać o antykoncepcje.

Na rynku jest wiele środków antykoncepcji. Każdy może wybrać sobie coś, co jest dla niego odpowiednie.
 Z reguły to kobiety stosują częściej antykoncepcje i rynek jest dla nich bardziej otwarty. Pigułki, plastry, zastrzyki, wkładki spirale itp. Facet ogranicza się zazwyczaj do prezerwatywy, ale są i dla niego inne środki antykoncepcji niż popularna gumka.
Postaram się wam dziś zbliżyć niektóre z dostępnych środków antykoncepcyjnych, opisać ich plusy i minusy, a także przedstawić wam fakty i mity o antykoncepcji.


Prezerwatywa- tzw antykoncepcja mechaniczna. Nie dopuszcza do zapłodnienia, poprzez blokowanie spermy by nie dostała się do macicy za pomocą izolujących błon gumowych. Jest to jeden z najbardziej popularnych środków antykoncepcji na świecie. Z kilku powodów jednym z nim jest ich dostępność. Można je kupić tak naprawdę w każdym sklepie i oczywiście w aptekach. Nie trzeba mieć recepty aby skorzystać  z tego rodzaju zabezpieczenia. Ponadto chroni przez chorobami wenerycznymi. Tak na prawdę każdy, kto rozpoczął współżycie powinien mieć ją przy sobie.Skuteczność prezerwatywy według indeksu Pearla określa się na 8 do 10. Wyniki te są zdecydowanie lepsze u osób, które posługują się prezerwatywami umiejętnie – indeks Pearla wynosi wtedy od 3,1 do 4,8. A u kobiet powyżej 35 roku życia, a więc bardziej doświadczonych niż nastolatki – indeks spada do 1,7.
 Ale są też minusy prezerwatyw. Wiele osób narzeka że seks z prezerwatywą nie daje tyle satysfakcji co bez niej. Tutaj i kobiety i mężczyźni podzieją to zdanie. Powstały prezerwatywy z bardzo cienkiego  lateksu, różnią się one bardzo jeżeli chodzi o odczucia podczas stosunku. I najważniejsze jest to że pomimo ich bardzo cienkiej warstwy są nadal bardzo skuteczne. Niektóre prezerwatywy zawierają środki plemnikobójcze co zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo, są też smakowe, nawilżające czy z wypustkami które mogą dać kobiecie wiele przyjemności. Ci z was którzy używają prezerwatyw na pewno nie raz na nie narzekali. Cudowna gra wstępna, jesteście już bardzo podnieceni i jedyne o czym myślicie to aby przy kolejnym dotknięciu przejść płynnie do stosunku, a tu co? Trzeba na chwilę przerwać pieszczoty i sięgnąć po prezerwatywę, otworzyć ją, założyć no i po tych kilku chwilach cały nastrój jakby trochę upadł.Ale na szczęście są jeszcze inne środki.


Zastrzyki antykoncepcyjne- Przeznaczone są dla kobiet które miesiączkują. Metoda ta, polega na domięśniowym podaniu leku. Zastrzyki pozwalają na zapomnienie o antykoncepcji przez 12 tygodni.Z tej metody antykoncepcji n ie powinny korzystać kobiety które planują przez najbliższy rok zajść w ciąże, gdyż upośledzają one płodność właśnie przez ten okres czasu. Dużym plusem są one dla kobiet które cierpią na obfite i bardzo bolesne miesiączki. Niwelują one w dużym stopniu te objawy.


Tabletki antykoncepcyjne- Srodek doustny, jedno lub dwu składnikowy. Zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów. Blokują owulacje oraz konsystencje śluzu szyjki macicy tak aby plemniki nie mogły dojść do macicy. Mają one również swoje plusy o minusy. Kobiety boją się ich zażywać, ponieważ mogą powodować rozstruj emocjonalnych, czy wzrost wagi. Owszem tak może się dziać ale gdy tabletki nie są dobrane przez specjalistę. Decydując się na tabletki należy wybrać dobrego ginekologa, który przeprowadzi nam badania i dzięki nim dobierze odpowiednie tabletki z odpowiednimi hormonami. Tabletki również mogą się przyczynić do zmniejszenia bólów miesiączkowych. Należy tylko pamiętać aby stosować je regularnie i nie pomijać dawki. Pominięci dawki może spowodować zajście w ciąże. Najlepszym sposobem aby pamiętać o ich braniu jest ustawienie przypomnienia w telefonie które będzie nam o tym przypominało. Telefon przecież zawsze mamy przy sobie :)


Krążki dopochwowe-  Krążek powstały z elastycznego, przezroczystego materiału o średnicy ponad 5 cm. Jest on nasycony hormonami – estrogenem i progesteronem, które docierają z krwią do przysadki mózgowej, gdzie następnie blokują produkcję hormonów powodujących wystąpienie owulacji. Krążek umieszcza się w pochwie po zakończeniu miesiączki, a wyjmuje po trzech tygodniach, tak aby uwolnić proces miesiączki. Plusem krążków jest fakt , że hormony przenikają bezpośrednio przez śluzówkę pochwy do krwi, dzięki czemu unika się niekorzystnego wpływu hormonów na żołądek. Ważne dla kobiet tej to że  kobiety  które planują zajść w ciąże w najbliższym czasie nie ma obaw że coś pójdzie nie tak. W momencie gdy kobieta zaprzestaje stosowanie krążka może dojść do bezpiecznego zapłodnienia. 


Plastry antykoncepcyjne- To metoda dla kobiet, które nie chcą obciążać wątroby. Hormony przenikają przez skórę i trafiają do krwiobiegu.Plaster wymienia się co 3 tygodnie, aby mogła nastąpić menstruacja. Najlepsze miejsce do naklejenia plastra to ramię, plecy, pośladki oraz okolice bikini.


Metody chirurgiczne- Polegają na podwiązaniu/przecięciu jajowodów u kobie.Jest ona bezpieczna jednak i ona nie zapewnia 100% skuteczności, zanotowano bowiem przypadki samoistnego udrożnienia podwiązanych przewodów.


Globułki- Dostępne są w aptekach bez recepty. Stosuje się ja na 10 do 20 min przed stosunkiem. Wytwarzają one pianę ze środkiem plemnikobójczym. Minus jest ich taki że piana jest bardzo obfita i może powodować dyskomfort podczas stosunku. U niektórych kobiet mogą również powodować podrażnienia lub uczulenie na środki zawarte w globulce.


Kalendarzyk- Metoda tak polega na obliczaniu dniu płodnych i niepłodnych. Nie zalicza się jednak ona do najbardziej skutecznej metody, w szczególności u kobiet które mają rozregulowany cykl miesiączki.


Inne metody- Należy do nich stosunek przerywany, polegający na szybkim wycofaniu penisa z pochwy na krótko przed zbliżającym wytrysku. Należy jednak pamiętać, że śladowe ilości spermy znajdują się także w wydzielinie ejakulacyjnej, która pojawia się na długo przed wytryskiem także zawierają plemniki. Jest to niebyt pewna metoda antykoncepcji. W czasach w których mamy tak wielki wybór środków antykoncepcyjnych lepiej wybrać któryś z nich.


Kobiety, kobiety tylko na naszej głowie spoczywa w większość przypadków myślenie o zabezpieczeniu. A właśnie że nie :) Są też metody antykoncepcji dla panów oczywiście pomijając prezerwatywę.


Wazektomia- Jest to metoda polegająca na przecięciu  nasieniowodu, co czyni mężczyznę bezpłodnym. Jest to zabieg nieodwracalny w skutkach. 


Żel- Zawiera testosteron który,dostarczony z zewnątrz hamuje produkcję tego hormonu w organizmie mężczyzny, co blokuje rozwój plemników. Żeby metoda ta była bardziej efektywna dołącza się do testosterony progesteron. Żel  nie działa androgenie, a zatem nie wywołuje skutków ubocznych, takich jak trądzik.


Przy wyborze antykoncepcji najlepiej zgłosić się do dobrego ginekologa, który pomoże wam ustalić najlepszą dla was formie antykoncepcji. Ważne jest również aby badać się w miarę regularnie. Choroby weneryczne, są bardzo ciężkie w skutkach uboczny. Dlatego aby w pełni cieszyć się z seksu zadbajmy o zdrowie i odpowiednią antykoncepcje :)               FAKTY i MITY dotyczące antykoncepcji:

MITY:


*Przy pierwszym stosunku nie można zajść w ciąże. Bzdura oczywiście, że można.
*Podczas miesiączki nie można zajść w ciążę.Plemniki mogą pozostać w ciele kobiety do 5 dni. Podczas seksu przy miesiączce, plemniki mogą rozpocząć swoje " zadanie " gdy kobiecie skończy się miesiączka.
* Stosunek przerywany chroni przed ciążą. W śluzie wydzielanym przez mężczyznę także są plemniki. Mężczyzna nawet gdy nie ma wytrysku podczas stosunku, może zapłodnić kobietę.
*Karmienie piersią chroni przed ciążą. Podczas karmienia piersią, płodność jest mniejsza ale nie zerowa.
*Pod antykoncepcją hormonalną kryją się tylko same tabletki antykoncepcyjne. Są też plastry zastrzyki oraz wkładki.


FAKTY:


*Nawet mocno starszy mężczyzna może zapłodnić kobietę. Mężczyzna produkuje plemniki do końca swojego życia. W starszym wieku jest ich mniej, oraz są słabsze, ale również mogą zapłodnić kobietę.
*Na rynku dostępne są prezerwatywy dla kobiet. To prawda, nie wyglądają one tak jak prezerwatyw dla mężczyzn są inaczej zbudowane, ale są dostępne na rynku.
*Źle przechowywana prezerwatywa może być mało skuteczna. Prezerwatywa, która jest źle przechowywana, może ulec uszkodzeniom mechanicznym co spowoduje mniejszą skuteczność.
*Plastry antykoncepcyjne są idealne dla kobiet z problemami wątrobowymi. Plastry przewodzą hormony przez ciało i dostaję się do krwi, nie mają one styzności z wątrobą tak jak tabletki antykoncepcyjne.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Niby wszystkie metody opisane, a o NPR, metodzie objawowo- termicznej itd. ani słowa. Dla osób religijnych to przecież ważna kwestia, a kalendarzyk (metoda przestarzała) nie równa się przecież NPR (czego niektórzy nie wiedzą). To tak w ramach ścisłości...

Patrycja Frątczak pisze...

NPR- Jest to naturalny sposób antykoncepcji. Polega na obserwacji cyklu i respektowaniu biologicznego rytmu płodności i niepłodności.
Przy tej metodzie obserwujemy:
*Temperaturę ciała-mierzymy rano, zawsze o tej samej porze, przed wstaniem z łóżka;
miejsca pomiaru usta (pod językiem, zawsze w tym samym miejscu), pochwa lub odbyt.
*Śluz szyjkowy:
badamy w ciągu dnia, korzystając z toalety, obserwujemy to, co zostało na papierze toaletowym;
zwracamy uwagę na odczucia (jest mokro, wilgotno, sucho).
*Szyjka macicy:
badamy raz dziennie, wieczorem, po dokładnym umyciu rąk;
badamy w pozycji kucznej, w przysiadzie, z jedną nogą opartą o sedes.
Ta metoda ma swoich zwolenników ale i przeciwników których ma więcej.
Aby stosować tą metodę trzeba posiąść dużą wiedzę, najlepiej od osób które dobrze się na tym znają.
Obserwacje tych wszystkich rzeczy pozwoli kobiecie na rozpoznanie dni płodnych i nie płodnych. Metoda ta jest jedyną metodą, którą uznaje kościół katolicki.
Proszę bardzo mam nadzieję, że ta odpowiedź cię usatysfakcjonuje.

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie raczej nie skupiają się na takich metodach, wolą szybkie i proste rozwiązania. W szczególności gdy nie są w stałych związkach. Problem polega na tym że ludzie którzy nie planują mieć dziecka wolą mieć pewność w 99 % że nie będą mieli dziecka , NPR nie daje 100 & pewności nie daje nawet 90 & pewności. Lepiej gdy młoda dziewczyna, nie znająca się dobrze jeszcze na antykoncepcji pójdzie do apteki czy sklepu i kupi prezerwatywę, niż w wieku 15 lat zajdzie w ciąże. Młodzi ludzi żyją coraz szybciej, nie mają czasu na tak rozległe nauki o antykoncepcji. I tak nigdzie ich o tym nie uczą, sami z reguły dowiadują się co i jak. A to błąd ponieważ szkoły powinny coś z tym zrobić.

nowy świt pisze...

Npr nie jest ani tak nie skuteczny jak o nim mówią jego przeciwnicy ani tak trudny w nauce. Ale nie jest też taki cudowny. Uczyłem się go sam ze swoją dziewczyną wyłącznie z odpowiednich stron i podręcznika, który jest tylko zapisem wszelkich wyjątków od reguły ponieważ same zasady obserwacji interpretacji można tak na prawdę streścić na jednej kartce. W okresie po owulacyjnym jest skuteczniejszy od pigułek i tu nie ma co ludzi wprowadzać w błąd. Nie jest także prawdą jakoby była to metoda tylko na regularne cykle. Wystarczy wczytać się w dowolny podręcznik np. "Sztuka planowania rodziny" Roetzera. Polecam tego autora głównie dla tego że jest naj mniej zkatolicyzowany ze wszystkich i przeprowadził dość rzetelne badania tej kwestii w czym Niemcy z resztą przodują..
Podstawowa jak dla mnie wada tego systemu polega jednak na tym że ogranicza seks do kilkunastu dni w cyklu bądź nawet kilku dni w zależności od kobiety. Jest to więc metoda dla tych, którzy nie mają jakiegoś super temperamentu i dobrze wiedzą że seks nie jest dla nich istotny. Co i tak wyklucza większość młodych. Jeżeli komuś nie przeszkadza katolska ideologia (potrafi ją olać), nie musi kochać się co dziennie i ma stałego partnera to niech próbuje. W tych metodach obowiązuje zasada: każda wątpliwość na niekorzyść. Jeżeli więc cokolwiek z powyższego cię irytuje, potencjalny czytelniku to nie próbuj.

Patrycja Frątczak pisze...

Prawda jest taka, moi drodzy, że każda z wymienionych metoda ma swoich zwolenników i przeciwników.Obojętnie czy chodzi o npr, plastry zastrzyki itp :)

© Bliżej Zbliżeń, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena