Seks w ciąży


Jak powszechnie wiadomo, seks jest drogą ku powiększeniu rodziny. Przeważnie każda kobieta, pragnie mieć dziecko, u jednych kobiet pragnienie dziecka pojawia się bardzo szybko u innych w późniejszych etapach życia. Ja osobiście nie posiadam jeszcze dzieci, dlatego dość trudno jest mi się wypowiadać na ten temat, dlatego postanowiłam wspomóc się lekturą :)
Seks jest praktycznie nieodłączną częścią naszego życia, dlatego też kobiety w ciąży często mają wątpliwości lub po prostu boją się go uprawiać.
Dziś mam kilka informacji właśnie dla przyszłych mam, ale też dla kobiet, których ten temat jest zupełnie obcy :)

Seks a ciąża
Seks w ciąży przede wszystkim powinien być bezpieczny oraz wygodny dla kobiety. Jak wiadomo, ciało kobiety podczas okresu ciąży całkowicie się zmienia. Rośnie brzuszek, piersi przybierają kosmiczny rozmiar, puchną nogi, z miesiąca na miesiąc pojawiają się dodatkowe kilogramy. Jej nastrój waha się z minuty na minutę, odczuwa ciągłe zmęczenie, senność oraz wiele innych dolegliwości, które dają się jej mocno we znaki.
Lecz pomimo tych wszystkich niedogodności, kobieta odczuwa równie silną potrzebę seksu, jak przed ciążą.
Wiele kobiet, oraz ich partnerzy boją się współżyć podczas ciąży. Odczuwają lęk, przed uszkodzeniem płodu, czy samej przyszłej mamy. Na całe szczęście jest tylko kilka przeciwwskazań, dotyczących uprawiania seksu podczas ciąży.
Jeżeli dowiedzieliście się dopiero o ciąży, warto zaczekać z seksem do pierwszej wizyty u ginekologa.
Gdy przyszłej mamie oraz dziecku nic nie zagraża, bez obaw można kontynuować współżycie.
Seks podczas ciąży ma wiele plusów. Powoduje lepsze ukrwienie macicy,  przez co zwiększa przepływ krwi do płodu nawet o 50%. Rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu dziecko jest lepiej dotlenione.
Na tym plusy seksu podczas ciąży się nie kończą, wiele kobiet odczuwa jeszcze więcej przyjemności podczas współżycia. Ich orgazmy są silniejsze oraz bardziej intensywne, to wszystko dzięki macicy która się bardziej zaciska, dając również jeszcze większą rozkosz partnerowi.
Ponadto, zmniejsza zmęczenie, bóle głowy, rozluźnia, wprawia w dobry nastrój, czy też pozwala rozładować napięcie.

Jak kobieta reaguje na seks podczas ciąży ?
Kobieta przechodzi różne etapy ciąży, tak samo dzieje się z jej ochotą na seks. Z każdym kolejnym miesiącem odczuwa ją inaczej.
Pierwszy trymestr :
To pierwszy etap ciąż. W tym etapie kobiet może odczuwać, zmęczenie, bóle, głowy, nudności, zawroty głowy, ból piersi oraz ogólne złe samopoczucie. Wahania nastroju również dają się we znaki. Rzecz jasna, że ostatnią rzeczą, na którą kobieta ma ochotę jest seks. Takie dolegliwości oraz związana z nimi abstynencja seksualna mogą trwać od kilku dni, do kilku tygodni.
Są również kobiety, które ten czas przeżywają zupełnie odwrotnie, nie cierpią na żadne z tych dolegliwości.
Jeżeli kobieta zdecyduje się na seks podczas pierwszego trymestru, może odczuwać suchość pochwy. Bez obaw, może wspomóc się żelami intymnymi, gdyż działają one tylko powierzchniowo, nie przenikają przez skórę.
Drugi trymestr:
Wszelkie dolegliwości powoli mijają, kobieta zdążyła przyzwyczaić się do zmian we własnym ciele, jej organizm również. Wraca chęć współżycia, rośnie libido, poprzez wzrost hormonów, głównie progesteronu i estrogenu, przez co kobieta odczuwa wzmożoną ochotę na seks.
Kobieta, w tym etapie ciąży, czuje się również o wiele bardziej atrakcyjna. To idealny czas na seks z partnerem. Niektóre kobiety, wręcz napastują swoich partnerów w tym etapie ciąży, wiele z nich opowiada o swoich cudownych doznaniach, na nowo poznanym seksie, czy też bardziej intensywnych doznaniach.
Trzeci trymestr:
Ostatni etap ciąży. Kobieta z ledwością widzi swoje stopy, jej brzuch przysłania jej całe ciało, odczuwa bóle, pleców, nóg, zmęczenie, oraz towarzyszy jej rozdrażnienie. To chwila w której przyszli rodzice oczekują przyjścia na świat swojego potomka. W tym czasie seks, schodzi na drugi plan. Wiele par rezygnuje z uprawiania seksu w tym okresie, ponieważ boją się zbyt wczesnego wywołania ciąży. Znajdujące się w spermie prostaglandyny,mogą zmiękczyć szyjkę macicy i przez to wywołać wcześniejszy poród, czy też skurcze szyjki macicy podczas orgazmu.

Kiedy nie należy uprawiać seksu w ciąży ?
Jeżeli:
łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione;
ciąża jest zagrożona;
kobieta już wcześniej poroniła;
występują krwawienia;
pękł pęcherz owodniowy;
przy powtarzających się infekcjach dróg rodnych;
w przypadku ciąży mnogiej
powtarzające się plamienia lub krwawienia w ciąży,
nawracające infekcje pochwy,
upławy i bóle w podbrzuszu,
skracanie się i niewydolność szyjki macicy,
choroba weneryczna jednego z partnerów.

Jakie są najlepsze pozycje seksualne dla kobiet w ciąży ?
Najważniejsze podczas seksu w tym okresie życia kobiety jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Ważne aby pozycje były dla niej wygodne, nie powodowały bólu, czy dyskomfortu.
Przedstawię wam kilka pozycji idealych dla kobiet w ciąży.
Często zadawane pytania przyszłych rodziców odnośnie seksu w ciąży

1. Czy w czasie stosunku nie zrobimy dziecku krzywdy?
Dziecko jest chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy, a więc całkowicie bezpieczne. Podczas stosunku może odczuwać jedynie kołysanie (to macica delikatnie kurczy się w czasie orgazmu).

2. Ostatnio po stosunku miałam niewielkie krwawienie. Czy to się zdarza?

Krwawienie może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być to, że organizm przyszłej mamy nie wytwarza jeszcze wystarczająco dużo hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży.

Inną przyczyną jest to, że podczas ciąży szyjka macicy staje się bardziej przekrwiona, gdyż zwiększa się przepływ krwi w macicy, by ją lepiej odżywić. Głębokie wprowadzenie w czasie stosunku członka do pochwy może spowodować krwawienie. Postarajcie się wybrać taką pozycję, by tego uniknąć. Czasami też może być ono skutkiem nie wyleczonej nadżerki szyjki macicy. Krwawienie zawsze jest niepokojące, dlatego koniecznie powiedz o nim lekarzowi, który prowadzi twoją ciążę.

3. Czy stosunek może być przyczyną poronienia?

Podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. Nie są one jednak sygnałem przedwczesnego porodu. Nie jest to niebezpieczne, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. W ciąży wysokiego ryzyka lekarze niemal zawsze zalecają zrezygnowanie z seksu. U niektórych kobiet, gdy ciąża jest zagrożona, skurcze wywołane orgazmem mogą rzeczywiście prowadzić do poronienia.

4. Czy w ostatnich miesiącach ciąży unikać seksu, bo stosunek może wywołać przedwczesny poród?

Takie zagrożenie istnieje jedynie w ciąży wysokiego ryzyka. Jeżeli twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie masz powodu do obaw. Jeśli jednak nosisz w sobie więcej niż jedno dziecko, cierpisz na niewydolność szyjki macicy (przedwcześnie skraca się i rozwiera) lub kiedyś urodziłaś przed terminem, lepiej ograniczcie się do przytulania i romantycznych spacerów.

5. Czy to prawda, że gdy ciąża jest przenoszona, to można poród wywołać przez seks?

Niektórzy lekarze uważają, że tak. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się oksytocyna, wywołująca skurcze macicy. Poza tym w spermie znajdują się prostaglandyny, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście działa to dopiero wtedy, gdy na poród rzeczywiście już czas. Nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować. To z pewnością przyjemniejsze niż kroplówka z oksytocyną.


Drogie kobietki oraz przyszłe mamy, jak widzicie seks w ciąży, w której nie ma żadnych przeciwwskazań jest wręcz wskazany :) Najlepiej gdy podczas wizyty u lekarza, porozmawiacie z nim na ten temat, oraz zapytacie go o wszelkie wasze wątpliwości. Seks podczas ciąży może okazać się dla was zupełnie nowym doznanie, możecie odkryć go na nowo. Pamiętajcie również, że brzuszek, który przybrał dość duży rozmiar, wcale nie musi oznaczać, braku waszej atrakcyjności. Wiele kobiet podczas ciąży promieniej :)
Dlatego jeżeli tylko możecie, nie rezygnujcie z tej przyjemności podczas tych 9 miesięcy :)


Pytaia oraz wątpliwości kobiet w ostatni akapicie, pochodząc z http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,1326672.html0 komentarze:

© Bliżej Zbliżeń, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena