Skąd się bierze nasza seksualność ?Co ma wpływ na nasze postrzeganie seksu, związków, partnera czy miłości ?
Od jakiego momentu naszego życia zaczynamy uczuć się seksu oraz miłości ?
Czy to w jakich kulturach oraz w jakich warunkach się wychowujemy ma wpływa na naszą seksualność ?

Jest wiele pytań, które plątają nasze myśli, ale dziś zajmiemy się wyżej wymienionymi :)

Freud twierdził, że w łóżku dwóch zakochanych w sobie osób spotykają się nie tylko oni ale i ich rodzice. 
Oczywiście nie dosłownie. Chodzi tutaj o przekazanie nam przez naszych rodziców uwarunkowań, zachowań oraz postrzegania seksu, które później rzutują na nasze związki seksualne.
Już podczas ciąży dziecko chłonie nastrój przyszłych rodziców, ich zachowanie czy ogólny przebieg ciąży, to wszystko wpływa na jego późniejszą osobowość.
Pierwsze 5 lat w życiu dziecka jest kluczowym momentem. To właśnie w tym okresie dziecko buduje trwałe fundamenty swojej osobowości. Klimat psychiczny w domu, zaspokojenie potrzeb miłości, bezpieczeństwo oraz kontakt z dzieckiem mają ogromny wpływ na jego późniejsze budowanie własnej osobowości.
Przez całe nasze życie w rodzinnym domu chłoniemy to wszystko co później rzutuje na nasze związki, wybór partnera czy życie seksualne. Przykładem może być dziecko wychowane w rodzinie konfliktowej. Przez cały jego okres wychowania obserwuje swoich rodziców. Ich kłótnie, brak szacunku do siebie nawzajem, brak uczuć, oraz ciągłe napięcie wynikające z wielu nieporozumień. To wszystko składa się na późniejsze budowanie swojego dorosłego życia. Większość przypadków wychowanie w konfliktowym domu pokazuje jak osoby te budują bardzo podobne związki do związku swoich rodziców. Są też osoby, które za wszelką cenę starają się budować związek, który będzie zaprzeczenie związku swoich rodziców. Tak naprawdę wszystko to co wyniesiemy z domu rodzinnego buduje nasze przyszłe związki. Postrzeganie miłości, podejścia do seksu czy wyboru partnera.
Córki obserwują swoją matkę, jej oczekiwania odnośnie męża, to na ile ona jest w stanie mu pozwolić, jakie panują zasady, szacunek który mąż ją obdarowuje oraz podejście do spraw seksu. W późniejszym wieku jest duże prawdopodobieństwo iż córka wzorując się matką będzie szukała lub unikała mężczyzn podobnych do swojego ojca. Tak samo dzieje się w przypadku synów. Obserwują zachowania ojca, to czy on pomaga matce w domowych obowiązkach to jakim darzy ją szacunkiem itp. Model tzw maminsynka będzie szukał w swojej żonie drugiej matki, która wszystko zrobi za niego.

To jak będziemy postrzegać seks również w dużej mierze zależy od naszych rodziców. Od tego czy rozmawiali z nami na tematu seksu, czy też ich unikali. To czy widzieliśmy miłość pomiędzy naszymi rodzicami oraz jak oni podchodzili do spraw seksu.
Oczywiście nie tylko rodzice mają wpływ na postrzeganie przez nas seksu na różne sposoby. Istotna jest również kultura w jakiej się wychowaliśmy, oraz poglądy religijne. Inaczej będziemy postrzegać seks, jeżeli zostaniemy wychowaniu w rygorystycznych zasadach wiary w religię a inaczej gdy rodzice są niewierzący lub nie przykładają dużej uwagi do spraw religijnych.

Nie tylko rodzice są naszym wskaźnikiem seksu ale i nasze środowisko. To tam uczymy się wszystkiego czego nie dowiedzieliśmy się od rodziców. Oczywiście młodzi ludzi, którzy dopiero zaczynają wkraczać w życie seksualne mają małą wiedzę a czasami nawet nieprawdziwe informacje dotyczące seksu, ale to od rówieśników staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat seksu. I tutaj znów wracamy do kwestii wychowania. Gdy w domu rodzinnym dowiemy podstawowych informacji na temat seksu, będziemy mogli stwierdzić co jest mitem w ustach naszych rówieśników.

Na to jak postrzegamy własne ciało, seks, miłość, związki czym kierujemy się w wyborze partnera ma wpływ nasze wychowanie, relacje pomiędzy naszymi rodzicami religia oraz środowisko w którym się wychowujemy. W życiu dorosłym nasz światopogląd oraz spojrzenie na nasze związki czy seks może zmieniać się pod wpływem poznania nowych ludzi, kultur czy osobistego przełomu zrozumienia np swoich błędów popełnianych w byłych związkach.

0 komentarze:

© Bliżej Zbliżeń, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena