Edukacja seksualnaDzisiejszy post znacznie odbiegnie od tych które umieszczałam wcześniej. Nie będzie o pomysłach na udany seks, o tym jak sprawić sobie przyjemność czy też jak przeżyć najlepszy orgazm w swoim życiu, dziś będzie o tym co powinniśmy wiedzieć w latach młodości aby w późniejszych czasach seks nie był jednym wielkim znakiem zapytania.

Skąd pomysł na dzisiejszy post ? Ponieważ przeraziłam się pomysłem niektórych rodziców aby znieść edukację seksualną w szkołach. Powiedzmy sobie szczerze i tak poziom tej edukacji kuleje niewyobrażalnie, jest w nim wiele luk, złego przygotowania prowadzących te zajęcia itp ale jednak ona jest, jest mały zalążek do tego aby uczyć młodych ludzi że penis to nie gumowy wąż, a wagina to nie odmiana egzotycznego kwiatu, oraz że testu ciążowego nie wykonamy ONLINE ! 

Gdy wychowujemy się w domu w którym seks nie jest tematem tabu, pół biedy bo i tak więcej dowiemy się od rodziców niż z takich lekcji, ale gdy w domu rodzinnym seks to słowo którego nawet nie można wypowiedzieć problem rośnie w siłę. 
Ja na całe szczęście i za to dziękuję moim rodzicom byłam wychowywana tak abym bez wstydu oraz skrępowania mogła zapytać skąd się biorą dzieci, co chłopczyk ma między nogami oraz co znaczy że ludzie uprawiają seks.

Odbieranie młodym ludziom wiedzy na ten temat kończy się dużymi problemami. Podczas gdy w nastolatkach buzują hormony, odkrywają że podnieca ich dotyk samych siebie, chłopcy mają ochotę na seks ze wszystkim co się porusza a dziewczęta przekonują się że mają coś takiego jak łechtaczka, nie wiele trzeba aby doszło do nieplanowanej ciąży w wieku 14 lat czy też nauki poprzez filmy porno.


Kiedy wiedza na jakikolwiek temat jest dla nas znikoma wierzymy każdemu kto na ten temat wie coś więcej, a gdy wiedza ta tyczy się tak wstydliwych rzeczy jak seks, masturbacja czy ciało jeszcze chętniej sięgamy tam gdzie informacji jest wiele, są dołączone zdjęcia oraz filmy a nasza anonimowość dodaje nam odwagi aby taką wiedzę pogłębiać. O czym mowa ? Oczywiście o internecie, forach, strona, itp na których roi się od głupstw na temat seksu oraz wszystkiego innego co jest z nim związane. 
Ja prowadząc bloga mam mały podgląd to tego z jakich źródeł ktoś odnalazł moją stronę, po jakich frazach czy też z jakiego przekierowania, podczas przeglądania tych statystyk są momenty że włos jeży mi się na głowie. Dlaczego ? Chociażby dlatego że ktoś odnalazł mojego bloga poprzez wpisanie frazy 

                  " Jak przygotować pochwę do seksu analnego "

Jak myślicie czy to zdanie zostało wpisane poprzez pomyłkę czy z braku wiedzy ?
To tylko jeden z wielu takich przykładów, a zabranianie edukacji seksualnej spowoduje że niewiedza na temat seksu doprowadzi do jeszcze większej ilości młodocianych mam, przemocy na tle seksualnej czy też niewiedzy płynącej ze znajomości własnego ciała.
Pamiętajmy o tym że wychowanie seksualne to nie tylko omówienie skąd biorą się dzieci, co to jest penis a co wagina, czy też co to jest orgazm. To również uświadamianie młodych ludzi o prawach które posiadają, że istnieje takie coś jak przestępstwa na tle seksualnym, jakie niebezpieczeństwa płyną z przypadkowego seksu, z seksu bez zabezpieczenia, na co narażone są młode kobiety, że nie tylko poprzez stosunek dopochwowy kobieta może zajść w ciążę, że dziewictwo to nie wstyd a homoseksualizm to nie choroba, rozmowy o akceptacji własnego ciała, o tym że każdy ma w sobie coś pięknego, że miesiączka to nie wybryk natury, a erekcja to nie to samo co erupcja.


Ok, ale dlaczego w ogóle są ludzie którzy mówią głośne STOP edukacji seksualnej dzieci ?
Otóż to wszystko sprawka konferencji która odbyła się w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, na tej konferencji przedstawiono publikację „Standardy Edukacji Seksualnej w Europie. Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją oraz zdrowiem” którą sama zresztą dokładnie przeczytałam, jest ona dostępna w internecie więc każdy z was może ocenić ją swoim okiem.
Co było tak haniebnego w tej publikacji że zaczęto zakładać strony internetowe przeznaczone wszystkim tym którzy chcą " STOP EDUKACJI SEKSUALNEJ "
Dla mnie nie było nic szokującego w tej pubilkacji , i naprawdę nie wiem dlaczego dorośli ludzi, zakładam inteligentni postanowili położyć kres edukacji seksualnej.

Problem zaczyna się już w fazie publikacji przeznaczonej na edukację dzieci 0-4 lat, w której to opisano takie założenia 
Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa, odkrywanie własnego ciała i własnych narządow płciowych (...), wyrażanie własnych potrzeb, życzeń i granic, na przykład w kontekście „zabawy w lekarza”(...). Pozytywne nastawienie w stosunku do własnej płci biologicznej i społeczno-kulturowej (dobrze jest być dziewczynką lub chłopcem!). Prawo do badania nagości i ciała, do bycia ciekawym. Pomóż dziecku rozwijać ciekawość dotyczącą własnego ciała i ciał innych osób.
Wiek 4 lat to wiek w którym mały człowiek doskonale zdaje sobie sprawę że chłopiec siusia inaczej niż dziewczynka, chęć poznawania wszystkiego a w szczególności różnić między ciałem swoim a kolegi/ koleżanki jest ogromna, i według strony " STOP EDUKACJI SEKSUALNE " to skandal żeby uświadomić  dziecku w tym wieku że ma ono inaczej zbudowane ciało niż kolega czy koleżanka, kategorycznie powinniśmy zaprzestać jakikolwiek rozmów na tema seksu z dzieckiem 0-4 lat. Moje pytanie brzmi dlaczego ? Przecież ciekawość dziecka to jedna z tych oznak które mówią nam o jego chęci poznawania świat oraz otoczenia czyli świadczy to o jego dobrym i zdrowym rozwoju psycho - fizycznym. Oczywiście nie powiemy " Tata ma fiuta a mam cipę " bo to byłby oznaką debilizmu rodziców, ale wytłumaczenie dziecku że ma inaczej zbudowane ciało niż jego rówieśnik innej płci w chwili gdy zobaczymy je bawiące się w " lekarza " jest jak najbardziej naturalnym i zdrowym podejściem rodzica. Nie zabraniajmy dziecku poznawać swojego ciała, karcąc go gdy tylko chwyci się za penisa czy dotknie waginy, tłumaczmy ich ciekawość w sposób adekwatny do ich wieku ale nigdy bądźmy ślepi na ciekawość dziecka.

To nie wszystko pora na oburzenie płynące z publikacji w wieku 4-6 lat.
Uczucia seksualne (bliskość, przyjemność, podniecenie) jako część ludzkich odczuć (powinny to być uczucia pozytywne; nie powinny zawierać przymusu czy powodować uczucie krzywdy).
Ponadto pojawiają się tu zalecenia indoktrynowania dzieci przedszkolnych odnośnie, jak ujmuje to ten dokument, różnych rodzajów związków, co stanowi wstęp do dalszej ich „edukacji", gdyż opiekunom maluchów przekazuje się następujące zalecenia: Przekaż informację na temat: Przyjaźń i miłość w stosunku do osób tej samej płci (…). Związki tej samej płci. Różne rodzaje związków (rodzinnych). Różne koncepcje rodziny. (…) Pomóż dziecku rozwijać: akceptację różnorodności, szacunek dla rożnych norm związanych z seksualnością (...).
Tutaj szczerze mówiąc nie wiem jak może coś kogoś urazić, jak może urazić fakt iż dzieci są uświadamiane o tym jak dwoje ludzi może się kochać, jak tworzą związek, oraz że czasami bywa tak że zakochują się w tej samej płci. Przecież akceptacja samych siebie oraz drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, religie czy orientacje seksualną jest naprawdę WAŻNA, wolimy aby dzieci w późniejszym wieku wyzywały od najgorszych kogoś tylko dlatego że jest lesbijką czy też wolimy żeby nie oceniały kogoś po jego orientacji oraz wyznaniach a ocenę zaczynały od tego jakim jest człowiekiem i co ma w głowie ? To chyba proste pytanie.
 Komentarz strony " STOP EDUKACJI SEKSUALNEJ " :
Tak więc przedszkolaki powinny się masturbować oraz zapoznawać z możliwością tworzenia związków homoseksualnych w wieku, kiedy są na to zupełnie psychicznie nieprzygotowane.
 Problem tych Państwa polega chyba na braku umiejętności czytania ze zrozumieniem, ponieważ nigdzie nie ma wzmianki o masturbowaniu się przedszkolaków, a dziecko w wieku przedszkolnym posiada już bardzo rozwiniętą swoją strefę intelektualną i doskonale zdaje sobie sprawę, że na świecie są kobiety oraz mężczyźni oraz że tworzą oni związki, a mamusia z tatusiem są jednym z przykładów takiego związku.
6 letnie dziecko chcą posyłać do szkoły a przy okazji twierdzą że jest zupełnie nie przygotowane psychicznie na poznawanie tworzenia związków, płci oraz różności, o ile mi wiadomo 6 latki posyłane do szkoły są razem na przerwach z dziećmi z wyższych klas 8-12 lat gdzie 12 latkowie to już młodzież nie przebierająca bardzo często w słowach o swoim ciele.

Kolejna grupa wiekowa i oburzenie owej " społeczności " grupa wiekowa 6-9 lat


Seks w mediach (łącznie z Internetem). Zadowolenie i przyjemność z dotykania własnego ciała masturbacja/autostymulacja). Rożne metody antykoncepcji. Zrozumienie pojęcia „akceptowalne wspołżycie/seks” (odbywany za zgodą obu osób, dobrowolny, równy, stosowny do wieku i kontekstu, zapewniający szacunek dla samego siebie). Pozytywny wpływ seksualności na zdrowie i dobre samopoczucie. Choroby związane z seksualnością. Przemoc seksualna i agresja.
Gdzie tutaj jest oburzenie strony SES ? Płynie ona z uświadamiania dzieci w wieku 6-9 lat co to jest antykoncepcja, jakie są jej rodzaje, oraz że nie ma słowa na temat miłości i chęci założenia rodziny.
Ostatnie badania oraz statystyki z Wielkiej Brytanii donoszą o ciążach dziewczynek w wieku 9-12 lat, i nie są one spowodowane gwałtami czy inną przemocą, są spowodowane brakiem wiedzy, trwanie w przekonaniu że dziewczęta oraz chłopcy w wieku 9 lat nie interesują się seksem jest bardzo naiwne, tym bardziej w erze łatwego oraz ciągłego dostępu do internetu.

Kolejna grupa wiekowa oraz płynące z niej oburzenia SES 9-12 lat
Objawy ciąży, ryzyko i konsekwencje seksu bez zabezpieczeń (nieplanowana ciąża). Skuteczne stosowanie prezerwatyw i środków antykoncepcyjnych w przyszłości. Orientacja płciowa - zachowania seksualne młodych osob (rożnorodność zachowań seksualnych). Przyjemność, masturbacja, orgazm. Rożnice między tożsamością płciową i płcią biologiczną. Prawa seksualne zdefiniowane przez IPPF (International Planned Parenthood Federation - Międzynarodowa Federacja Planowanego Rodzicielstwa) i WAS (World Association for Sexual Health – Światowa Organizacja na rzecz Zdrowia Seksualnego)* oraz działanie zgodnie z tymi prawami i zobowiązaniami.
Oburzenie wynikające z uświadamiania 9-12 lat antykoncepcji oraz niechcianej ciąży w kraju gdzie seks w tym wieku jest przestępstwem. 
Ok, tylko że dzieci w wieku 9-12 bez edukacji nie będą miały pojęcia że seks w tym wieku jest przestępstwem tym bardziej jeżeli namawia do niego dużo starszy kolega, oczywiście o tym że w powyższej adnotacji jest słowo " przyszłość " SES nie raczyło wspomnieć w swoich oburzeniach.
Oraz o tym że w tym dziale wiekowym edukacja seksualna pragnie przybliżyć młodym ludziom jakie obowiązują prawa seksualne.

Kolejna grupa wiekowa to 12-15 lat 

Tożsamość płciowa i orientacja seksualna, w tym „coming out”/homoseksualizm. Umiejętność postępowania z rożnorodnymi/sprzecznymi emocjami, uczuciami i pragnieniami. Rożne rodzaje (przyjemnychnych/nieprzyjemnych) związków, rodzin i sposobów życia. Ryzykowne (seksualne) zachowania i ich następstwa [alkohol, leki, presja grupy rowieśniczej, prześladowanie (bullying), prostytucja, media. Umiejętność negocjowania i komunikowania się w celu uprawiania bezpiecznego i przyjemnego seksu. Odmówienie lub przerwanie nieprzyjemnego i niebezpiecznego kontaktu seksualnego. Uzyskanie i skuteczne stosowanie prezerwatyw i środków antykoncepcyjnych.

Tutaj oburzenie tkwi w braku informacji o wstrzemięźliwości seksualnej oraz o bezpośrednim sposobie namawiania młodzieży do seksu.
No tak faktycznie uświadamianie młodych ludzi z kipiącymi hormonami o tym jak bezpiecznie uprawiać seks oraz że bez zachowania ostrożności może skończyć się to tragedią jest naprawdę głupie... Oczywiście słowo głupie napisałam ironicznie, nie wspomnę o tym że dokument ten uświadamia młodych ludzi że na seks nie zawsze trzeba mieć ochotę oraz że istniej takie coś jak prześladowanie oraz prostytucja.

Ostatnia grupa wiekowa i ostatnie oburzenie " STOP EDUKACJI SEKSUALNEJ " 15 +
 Znajomość ciała, obraz ciała, modyfikowanie ciała. Klitoridektomia, czyli obrzezanie dziewcząt, obrzezanie chłopców, anoreksja, bulimia, błona dziewicza i jej odtwarzanie. Seks powiązany z wymianą dóbr ekonomicznych (prostytucja, seks w zamian za prezenty, posiłki, wspólne wyjścia, niewielkie sumy pieniędzy), pornografia, uzależnienie od seksu. Akceptacja faktu, że seksualność w różnych postaciach jest obecna we wszystkich grupach wiekowych. Zmiana możliwych negatywnych odczuć, odrazy i nienawiści wobec homoseksualizmu na akceptację rożnic seksualnych. Struktura rodziny i zmiany, małżeństwa z przymusu, homoseksualizm/biseksualizm/aseksualność, samotne rodzicielstwo. Przemoc seksualna. Przerywanie ciąży w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia kobiety, śmiertelność matek, zaburzenia seksualne. Umiejętność radzenia sobie ze sprzecznymi normami osobistymi (interpersonalnymi), wartościami w rodzinie i społeczeństwie.
Oburzenie " STOP EDUKACJI SEKSUALNEJ " W tym przedziale wiekowym muszę wam przedstawić ponieważ na te słowa naprawdę nie mam już siły :


Informacje z matrycy przewidziane dla tej grupy wiekowej nie pozostawiają już żadnych złudzeń. Nastolatka po inicjacji seksualnej, z pełną wiedzą o tym czym jest seks za pieniądze oraz jak odbudować błonę dziewiczą, ma iść w świat tak wyposażona w „wiedzę”, jednak pozbawiona jakichkolwiek wartości czy wsparcia rodziny. Będzie idelną klientką, napędzającą przemysł farmaceutyczny, aborcyjny, czytalniczką tzw. „prasy miłości”. Skutecznie będzie także w wieku buntu młodzieńczego walczyć z wartościami uznawanymi w rodzinie. W efekcie końcowym szkoła staje przeciwko rodzicom i ich wartościom, wbrew obowiązującemu prawu, które to rodzicom przyznaje przewodnią rolę w wychowywaniu dzieci.
Czyli wynika z tego jasno i klarownie edukacja seksualna według strony " STOP EDUKACJI SEKSUALNEJ " przyczynia się tylko do wykreowania młodych dziewcząt na prostytutki, kobiety które w przyszłości będą wykonywały aborcję za aborcją, której odebrano wszelkie wartości.
A o tym że będzie ona wiedziała jak może się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą, jakie są jej prawa, kiedy seks staje się przestępstwem, jak tolerować innych bez względu na ich odmienność, jak radzić sobie z okresem dojrzewania czy też że seks to nie tylko włożenie i wyłożenie penisa z pochwy lecz to również uczucia, namiętność, miłość, troska, czułość itp to nie warto wspomnieć...Moi drodzy to co wypisuje owa strona jest na skraju głupoty z debilizmem i idiotyzmem, skoro są ludzie którzy nie chcą aby ich dzieci były edukowane seksualnie niech sami podejmą zobowiązanie na piśmie w którym uświadomią swoje dzieci tak aby zdawały sobie sprawę że seks i własne ciało to nie tylko pornografia, aborcje, dziwki, oraz że seksualność to nie powód do wstydu.
Takim rodzicom proponuję zacząć edukację od samych siebie, poniżej tematy które powinni omówić z własnym dzieckiem skoro, nie pasuje im edukacja w szkołach , lecz omówienie to nie rzucenie dwóch trzech słów lecz uświadomienie dokładnie wszystkiego co powinno dziecko w danym temacie wiedzieć.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń powinien:
· znać podstawowe definicje z zakresu edukacji seksualnej
· posiadać właściwą postawę wobec własnej seksualności
· mieć świadomość podjęcia ryzyka związanego z rozpoczęciem przedwczesnego współżycia płciowego
· umieć powiedzieć „nie” namowom rówieśniczym do aktywności seksualnej
· znać anatomię człowieka, różnice płciowe 
· znać definicje antykoncepcji i metody zapobiegania ciąży
· znać choroby przenoszone drogą płciową oraz profilaktykę wiedzy 
o HIV/ AIDS

TREŚCI PROGRAMOWE

1. Kształtowanie właściwych postaw młodzieży wobec własnej seksualności.
2. Uświadamianie młodzieży konsekwencji swobody seksualnej.
3. Uczenie abstynencji moralnej, redukowanie społecznej presji (głównie 
w mediach) związanej z nakłanianiem młodzieży do aktywności seksualnej.
4. Dojrzewanie człowieka – anatomia, zmiany w psychice, normy rozwojowe, różnice płciowe, miesiączka, higiena osobista.
5. Edukacja młodzieży w zakresie antykoncepcji.
6. Profilaktyka i zarys leczenia chorób przenoszonych droga płciową.
7. Rozwój aktywności seksualnej – masturbacja, pocałunek erotyczny, petting.
8. Inicjacja seksualna – problemy decyzyjne, przebieg, podstawowe prawidłowości.
9. Psychofizjologia reakcji seksualnych – reakcje seksualne kobiet i mężczyzn.
10. Fizjologia zapłodnienia i ciąży – norma, patologia, aborcja.
11. Infekcje przenoszone droga płciową, profilaktyka HIV/AIDS.
12. Choroby kobiece.

METODY, FORMY I ŚRODKI REALIZACJI PROGRAMU
Metody słowne: wykład, opowiadanie, pogadanka, dyskusja, 
Metody aktywizujące: burza mózgów, sytuacyjna, 
Metody eksponujące: film, fotografia, plansze tematyczne
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wzrokowe, słuchowe, wzrokowo – słuchowe,
· tablica szkolna
· film
· fotografie
· ilustracje z czasopism, folderów
· nagrania magnetofonowe
· programy telewizyjne

W związku z tym jak jednak dorośli ludzie potrafią być upośledzenie intelektualnie, upośledzeni nie przez chorobę lecz przez durne przekonania, postanowiłam w najbliższym czasie stworzyć szereg postów dla tych z was którzy wkraczają w wiek dojrzewania, którzy pragną poznać swoje ciało, jego zachowania oraz wszystko to co w podróży do dojrzałości będzie stawało wam na drodze :)

Pozdrawiam 
P. :)Źródła:
edux.pl
stopedukacjiseksualne.pl
demotwatory.pl
breyk.pl

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W 100% się zgadzam z tym co tutaj opisałaś .Moim zdaniem przedmiot na temat edukacji seksualnej powinien być tak samo ważny inne przedmioty!! Są przedmioty,których nauka za dużo się na przyszłość nie przydaje ... a lekcje na temat podstawy seksualnej powinny być obowiązkowo wrzucane do programu edukacyjnego!! Ja sam jako młody chłopak (około 12 ) lat pamiętam jak siedzieliśmy na Lekcji Wdż zarumieni oglądając film na temat właśnie Powstawania dzieci,jak powstają erekcje,do czego służą piersi itd... I to było fajne ,dość ,że mogliśmy się pośmiać (jako nie rozumiejące dzieciaki )to jeszcze przyjemnie się tego uczyliśmy. Nieraz jak wchodzę na internet i czytam rzeczy typu mój chłopak ma tylko 15 cm penisa ... Mam tylko miseczkę B itd to mnie krew zalewa !!Młodzi ludzie czerpią wzorce z filmów porno ,zamiast lekcji.Po takim porno dajmy na to chłopak ma w głowię "ale to musi być zajebiste !! Tak wsadzić penisa w tyłek,ciekawe czy można go rozerwać ... czy ciekawe jak smakuje penis,przecież te Panie co go trzymają takie zadowolone,i tak daleko go wkładają do gardła " ...To były tylko jedne z nielicznych przykładów jakie można wymienić .Potem taki nabuzowany chłopak idzie do siostry i odpala z tekstem " zrób mi loda " albo młoda dziewczyna w wieku 14 lat idzie się pieprzyć bo słyszała jakie to jest dla kobiety super,i że każda to powinna robić".Młodzi nie zdają sobie konsekwencji na temat tego jakie konsekwencje można ponieść .Myślą,że to jest zabawa tak jak popalanie trawki czy co innego.Otóż nie !Podsumowując lekcje na temat edukacji seksualnej jak najbardziej powinny być podstawą w każdej szkole! Pozdrawiam :)

Bliżej Zbliżeń pisze...

Edukacja zawsze się przydaje, a szczególnie wtedy gdy tyczy się ona naszej świadomości oraz przygotowania do życia, miejmy nadzieję że nasze społeczeństwo nie dopuści do likwidacji edukacji seksualnej :)

liberecano pisze...

Ta strona to beka do kwadratu. Jest to niestety problem państwowej edukacji, podobnie jak problemem w Polsce jest aborcja. Podejrzewam, że gdy by prawo nie mówiło na jej temat nic, to szybko pewne placówki by powstały prawem rynku, a ci co teraz tak protestują byli by jednymi z tych, którzy na takie placówki napadają itd. W USA to przerabiają.
Nie wiem jak jest to teraz, ale za moich szkolnych czasów rodzice mieli możliwość wyrażenia bądź nie, zgody na uczestnictwo ich dzieci w takich zajęciach. I to jest w porządku. Problemem w Polsce moim zdaniem nie jest sama edukacja seksualna, ale jej zakres. Są niby jakieś grupy, typu ponton, które odwalają swoje i chwała im za to, ale w większości edukacją seksualną zajmują się katechetki oraz ogólnie ludzie nadmiernie religijni, (zbyt nadmiernie aby być obiektywnymi), którzy tabletki antykoncepcyjne przedstawiają w taki sposób że niby działają, ale jednocześnie pada mnóstwo opowieści o tym jak to pigułki powodują raka, itd, a prezerwatywy przedstawia się jako zwyczajnie nie skuteczne. (Mikropory). Za to metody naturalne, to jest dopiero cudo i super ekstra! My 2 lata je stosowaliśmy i zakończyło się to dwiema usuniętymi ciążami oczywiście za granicą, taką to ma skuteczność. Przy okazji zweryfikowało się od cholery mitów, jakie kościół na ten temat tłoczy do głów. Wystarczy zresztą polukać na trzeźwo po tych wszystkich forach promujących metody naturalne. Większość albo dzieciata, albo odkładająca, ale gdy by się coś zdarzyło to nic. Oni się boją utraty kościelnej kontroli nad edukacją seksualną. Oni nienawidzą prawdziwej wolności. Bo Bug dał ci rozum, ale ty masz go używać po naszej linii, a jeśli nie to spotka cię kara. Dla tego od 6 lat zlewam wszystkie religie. Religie wymyślono, by kontrolować ludzkie zachowania. I tyle.

© Bliżej Zbliżeń, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena